Det innebär att om du har en cykel i cykelskjulet vid hus 3 måste ha flyttat din cykel senast söndag 2 mars.
Har du inte flyttat din cykel till dess kommer entreprenören att flytta cykeln och vid behov klippa upp cykellåset. Entreprenören kommer därefter att låsa cykeln med eget lås. För att få din cykel upplåst behöver du då kontakta styrelsen. Ni som inte flyttar er cykel riskerar att erläggas kostnader för bortforsling och öppning av lås som föreningen åläggs. Därtill kommer ni ej få ersättning för era cykellås.
Vi kommer att placera ut provisoriska cykelställ på grönytorna mellan Eriksdalsgatan 3 och Kakelidéas lokal. Du kan även ställa cykeln i cykelförrådet som finns i källaren i huset. Cykeln leder du ner i cykelförrådet med hjälp av den utvändiga trappen som finns längs med bilvägen på Eriksdalsgatan. Väl inne i källaren finns förrådsdörren längs med den vänstra väggen.
Eftersom vi behöver slutbesked från kommunen innan cykelskjulen får tas i bruk kan vi i dagsläget inte säga när du kan ställa tillbaka din cykel i de nya cykelskjulen.
Information kommer löpande att sättas upp i berörda trapphus, men vi ser även till att uppdatera föreningshemsidan med nyheter.
Med vänlig hälsning
Styrelsen i samarbete med förvaltaren
hsb.se/malmo/brf/eriksdal