Sök bostad/Hyr bostad: Du som intresseanmälde en hyresrätt perioden 8-10 april i Uppsala län behöver göra en ny intresseanmälan på grund av tekniskt fel.

Information angående din avi för april (autogiro)

28 mars 2025 (Denna info gäller endast dig som har autogiro)

 

April avin
HSB Malmö har tyvärr gjort ett misstag när föreningen gått över till månadsavisering av avin. Det blev inte utskickat någon pappersavi för april till er som annars normalt får den i brevlådan.

 

Din avi blir ändå betald eftersom du har autogiro. Om du vill se hur din april avi ser ut så kan du logga in på Mitt HSB   www.hsb.se/malmo/  under rubriken Min bostad och Mina avier, där ser du alla dina avier.

 

Vill du få april avin på papper får du höra av dig till HSB Malmös hyresavdelning.

 

Från maj avin och framåt
Som tidigare meddelats så kommer ni som har autogiro från och med maj avin inte längre att få någon pappersavi i brevlådan. Läs mer om detta i det senaste infobladet som ni fått i brevlådan, ni hittar också infobladet på hemsidan.

 

                 Nedan visar vi också på de olika möjligheterna som finns för att se sin avi framledes

 

Man kan få åtkomst till sin avi på fyra olika sätt; 

    ·         Kontakta HSB Malmö Hyresavdelning och meddela att du vill ha pappersavi
          Se instruktioner i senaste infobladet.

 

  •   Kontakta HSB Malmö Hyresavdelning och meddela att du vill ha avi på mejl.
           I detta fall måste du förutom att kontakta HSB, själv också logga in på Mitt HSB och lägga till din mejladress
  • Skapa ett konto på Kivra, då får du automatiskt avierna där
  • Logga in på Mitt HSB, där har du hittar du alla dina avier

Styrelsen