Starkare tillsammans – som förening och som individer

Nu ska även 2024 läggas till handlingarna. Ett år präglat av fortsatt oro, såväl nära som fjärran.
mainimage

Alltför många människor lever med direkta hot mot liv och hälsa, medan andra påverkas indirekt av avbrott i internetkablar, energiledningar och handelskedjor. Frågorna om vår beredskap tränger sig på.

Ekonomiskt ser världen lugnare ut än för ett år sedan. Efter rekordstora räntehöjningar, hög inflation och höga energikostnader verkar flera utmaningar vara på väg att vända åt rätt håll, men osäkerheten är fortsatt stor.

För HSB Malmös del har året innehållit flera positiva saker. Vi har haft inflyttning i HSB brf Kalk, säljstartat HSB brf Krita och planerar nyproduktionsprojekt på Ellstorp. Detta trots branschens ekonomiska problem och konkurser.

Även med utmaningar som räntor, energi och inflation har HSB Malmö redovisat ett stabilt ekonomiskt rörelseresultat. Ledningen och hela organisationen har gjort ett utmärkt arbete med att anpassa sig till rådande förutsätt- ningar.

Framtiden kommer säkerligen att bjuda på fler utmaningar av den sorten vi sett under 2024 och tidigare. Ett fortsatt förändringsarbete är nödvändigt för att ge oss en stabil grund att vila på när vi möter de många nya krav som ställs. Behovet av att vara stark i upphandlingar och förhandlingar, samt viljan att skapa ett allt bättre medlemskap kräver både styrka i ledarskap och stark ekonomi. Det är något vi kan nå genom att gå samman med andra HSB-föreningar.

Under 2024 har vi förberett för en planerad sammanslag- ning med HSB Göteborg. Oavsett beslutets utfall kommer det att prägla oss i många år, genom de samarbeten vi etablerar. Genom att effektivisera stabs- och ledningsfunktioner samt minska administrationen frigörs mer tid till kontakten med medlemmarna. Med fler medlemmar kan vi förhandla fram bättre avtal och rabatter från många olika leverantörer.

Min övertygelse är att med en sammanslagning kommer den framtida styrelsen få arbeta med ett positivt utvecklingsuppdrag, men utan en sammanslagning kommer uppdraget att vara både snävare och svårare.

Låt mig avsluta med att lyfta blicken lite. HSB är en del av den kooperativa rörelsen och styrs av våra kooperativa principer om frivilligt och öppet medlemskap, demokrati, utbildning, samarbete och samhällshänsyn. FN har utlyst 2025 till ett internationellt kooperativt år, och i Sverige kommer hela den kooperativa sfären att uppmärksamma detta. Den svenska kooperationen omsätter mer än 600 miljarder årligen och står för omkring 10 procent av Sveriges BNP.

Tillsammans bygger vi en bättre värld.

Kent Andersson-rund.png

 

Kent Andersson
Styrelseordförande HSB Malmö