Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Regeringens utökning av ROT är inte nog

21 mars 2025

Regeringen presenterade idag satsningar för att stävja lågkonjunkturen, bland deras förslag finns en utökning av ROT-avdraget från 30 till 50 procent. Det är tyvärr inte nog, ett mer effektivt, och rättvist, sätt är att i stället bredda stödet till energieffektivisering av bostadsrätter och hyresrätter.

- Regeringen borde ha tagit chansen och satsat på ett stöd till energieffektiviserande renoveringar i flerbostadshus. Det skulle både verka konjunkturstimulerande och bidra till miljönytta, säger Johan Nyhus, ordförande HSB Riksförbund

Ett stöd till energieffektiviserande renoveringar bidrar både till att minska effekterna av lågkonjunkturen och Sveriges klimatpåverkan och energianvändning.

HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.

HSB är Sveriges största bostadskooperation med:

  • ca 677 000 medlemmar
  • ca 4 100 bostadsrättsföreningar
  • ca 35 000 förtroendevalda
  • 24 regionala HSB-föreningar

HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.

Taggar

ekonomi
bostadsrätt
Bostadspolitik