Bostadsrättsinnehavaren behöver styrelsens tillstånd för att i bostaden och inom nyttjanderättsområdet utföra åtgärder som exempelvis innefattar:
1. Ingrepp i bärande konstruktioner
2. Ändring av ledningar för avlopp, ventilation eller vatten
3. Andra väsentliga förändringar av bostaden eller nyttjanderättsområdet
Observera att en medlem som i strid mot föreningens stadgar och renoveringsbestämmelser ändå låter utföra renovering kan bli skyldig att återställa bostaden eller nyttjanderättsområdet till ursprungligt skick på egen bekostnad. För att undvika att sådana situationer blir aktuella rekommenderas att alltid stämma av med styrelsen vid tveksamheter.
Inför renovering ska en digital renoveringsansökan fyllas i och skickas till styrelsen. I bilagan nedan finns en lathund för hur en digital renoveringsansökan upprättas. Renovering får ej påbörjas innan ansökan har godkänts skriftligen - muntlig kommunikation med styrelsen eller representanter från HSB är ej att betrakta som ett godkännande.
I bilagan BRF specifika regler Brf Gunnebodal.pdf som återfinns nedan finns särskilda anvisningar för renovering som behöver beaktas.