Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Lyckad säljstart för HSB brf Meteorologen

18 mars 2025 När klockan närmade sig 17.00 måndagen den 17 mars strömmade ett sextiotal personer in i Stadshallen i Lund. De hade alla ett gemensamt mål, nämligen att deltaga i säljstarten för HSB brf Meteorologen.
Bild från säljstarten

Efter många års väntan var det i måndags dags för nyproduktionsprojektet HSB brf Meteorologen att möta marknaden. Under kvällen gavs mer information om projektet, hur försäljningsprocessen går till samt hur tidplanen ser ut. Med en intresselista på närmare 1.000 personer och en efterlängtad säljstart var det många intressenter som hade bra koll på projektet i förväg.

- Det märks tydligt att HSB brf Meteorologen är ett projekt som många väntat på. De som kom på säljstarten hade både relevanta och bra frågor. Det var ett antal år sedan vi senast hade en säljstart i Lund så det är spännande och oerhört kul att vi nu säljstartat HSB brf Meteorologen och även är i startgroparna för säljstart av HSB brf Fabrikören, säger Caroline Sellström, affärschef nyproduktion och medlem på HSB Skåne.

Redan en knapp timme efter säljstarten kom de första lägenhetsvalen in.

- Om två veckor börjar vi fördelning av de lägenhetsval som kommit in. Precis som vid alla säljstarter inom HSB har bosparande medlemmar möjlighet att utnyttja sin förtur, säger Caroline Sellström.

HSB brf Meteorologen kommer att byggas mellan Klostergården och Arenastaden i Lund och omfatta 101 bostadsrätter i storlek från 1-5 rum och kök. Första inflyttning är beräknad till vintern 2027.

Läs mer om HSB brf Meteorologen