Föreningsstämman 29/1 2025
Ett 40-tal medlemmar hörsammade kallelsen till föreningsstämma.
Ny styrelse fr.o.m. 2025-01-29:
Nya stadgar
Stämman beslutade enhälligt att anta de nya normalstadgarna 2023 vilka nu går vidare för godkännande i HSB och Bolagsverket.
Stamrenoveringen
Efter stämman informerade Gunilla och Stefan om arbetet med stamrenoveringen. ByggConstruct AB, som fått vårt uppdrag att genomföra arbetena, detaljplanerar nu arbetena. Vilket innebär att placera evakueringsbostäder, byggbodar, byggmaterial och parkeringar för byggarbetarna samt tidsplaner för de olika etapperna inklusive provetapp. Man behöver dessutom utrymme för sekretariat. Det är viktigt att dessa förberedelser blir ordentligt gjorda, så nu räknar vi med att dessa ska kunna presenteras för oss alla i slutet av februari.
Parkeringarna
Stefan informerade om våra parkeringar och laddplatser för elbilar. Vi har ont om lediga platser, både garage och p-platser. Vi kommer dessutom att behöva använda gästplatserna för byggjobbarna under stamrenoveringen.
Några elbilägare har redan bytt till sig en p-plats med elstolpe och beställt abonnemang hos Elaway.
Ett stort tack till Fredrik Alpin från HSB, som valdes till stämmans ordförande och ledde vår stämma med van hand.
- Din förening – SERENADEN -